Čím ošetřit dřevo na zimu?

18.9.2012 | Monika Kovačková | Dřevo | Komentářů 0 |

Dřevo je nejoblíbenějším přírodním stavebním materiálem, který v interiéru i exteriéru působí velmi příjemným dojmem a napomáhá tak vytvářet útulný a harmonický domov. Aby dřevo v neporušené kvalitě zdobilo naše příbytky dlouhá léta, musíme ho vhodně chránit a ošetřovat. Především u dřeva, které je vystaveno přírodním vlivům, jako je déšť či sluneční paprsky, může časem dojít k negativním změnám fyzikálních vlastností, jako je pevnost, struktura a pružnost. Neošetřované dřevo mění i svůj vzhled, především odstín, a je více vystaveno možnosti napadení různými houbami a plísněmi.

Čím ošetřit dřevo na zimu? - foto, Hyperbydleni.cz

Ať už se jedná o zahradní nábytek, dřevěné altánky či terasy, ekologické dřevostavby či roubenky, nejlepší volbou pro jejich ošetření jsou kvalitní přírodní oleje. Vysokou kvalitu olejů poznáte podle jejich složení: kvalitní oleje neobsahují syntetické chemické látky, jako jsou například ropné suroviny, a tak jsou vhodné jak pro venkovní, tak pro interiérové nátěry. Přírodní oleje jsou vyrobeny z dřevních a rostlinných olejů, tedy pouze z přírodních materiálů, a tak jsou šetrné k životnímu prostředí, neboť se jedná o plně obnovitelné surovinové zdroje.

Čím ošetřit dřevo na zimu?, fotka

 

Přírodní oleje se po nátěru vsakují hluboko do dřeva, čímž umožňují dřevu zachovat si přirozený vzhled, strukturu a kresbu. Oleje dřevo navíc hloubkově vyživují a prodlužují tak jeho životnost. Přestože oleje dřevo chrání trvanlivou, silnou a dokonale přilnavou impregnací, umožňují mu „dýchat“. Tím si dřevo zachovává všechny své vlastnosti, pro které je ceněno, a navíc správně vysychá. (Právě neprodyšnost je velkou nevýhodou ostatních typů nátěrů - například syntetických či akrylových, které dřevo uzavřou silnou neprodyšnou vrstvou, kvůli které dřevo ztrácí nejen své původní vlastnosti, ale mnohdy i vzhled.) Oleje určené pro nátěr exteriérů navíc obsahují UV filtry, které dřevo ochrání před ostrými slunečními paprsky.

Čím ošetřit dřevo na zimu?, fotka

 

Další výhodou olejových nátěrů je to, že je díky jejich vysoké elastičnosti a přilnavosti můžete použít i pro ošetření vlhkého dřeva, popřípadě s nimi můžete pracovat i za mrazu.

Čím ošetřit dřevo na zimu?, fotka

 

Pokud chcete, aby dřevo mělo svůj přirozený odstín, nebo naopak toužíte po jiném zabarvení, můžete oleje dobarvovat minerálními či zemními pigmenty, přičemž zabarvení je velmi stálobarevné. Opravdu výjimečnou péči dřevu poskytnete, když ošetření přírodními oleji zkombinujte s ošetřením včelím voskem.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Čím ošetřit dřevo na zimu? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo