Jak se kazí BETON – 1. část

22.8.2007 | Martin Kubíček | Beton | Komentářů 2 |

Mezi veřejností panuje názor, že beton je pouze jednoduchá směs cementu, písku a vody a že na něm není v podstatě co zkazit. Bohužel většinou bývá opak pravdou. Mnoho betonů, které jsou vystaveny vlivům povětrnosti nepřežije již první zimu a na jaře nastává problém, co s poškozenou konstrukcí.

Jak se kazí BETON – 1. část - foto, Hyperbydleni.cz
 

Opravy betonů nejsou jednoduché, mají-li být trvanlivé a v mnoha případech přijde ke slovu sbíječka, kontejner a dosti namáhavá práce při odstranění poškozené konstrukce. Přitom při dodržení několika hlavních zásad lze tomuto stavu předejít a vyrobit betonovou konstrukci, která bude svému účelu sloužit mnoho roků aniž se bude drolit nebo praskat. Proto například doprava betonové směsi má být co nejkratší. Při dopravě se nesmí směs rozmísit, ani se nesmějí odloučit velká zrna od maltoviny. Stejnoměrnost směsi se může porušit pi nevhodném vypouštění směsi z míchačky do dopravního prostředku, při dopravě směsi následkem otřesů nebo při dopravě směsi pásovými dopravníky s velkým sklonem a při vysypávání směsi z dopravního prostředku z větší výšky. Dojde-li k porušení homogenity, je nezbytné několikrát směs ručně přeházet. Rozmíšená betonová směs vytváří beton až o 40 procent menší pevnosti.

Dobrá směs


Prvním problémem je to, jak v domácích podmínkách zabezpečit dodržování stálého složení betonové směsi a jak vůbec betonovou směs složit. Dodnes panuje názor, že běžný objemový poměr míšení písku a cementu je 6:1 a poměr míšení 4:1 je již přepych a plýtvání cementem. Protože se většinou v domácích podmínkách těžko shání hrubé kamenivo do betonu, jsou „kutilské“ betony vyráběny pouze z písku a zde je poměr míšení 4:1 ještě nedostatečný. Dobrý a pevný beton lze získat teprve při poměru písku a cementu v rozmezí 2:1 až 3:1, protože cementový tmel tvořený cementem a vodou musí obalit velké množství malých zrn písku. Při větším obsahu písku než při poměru 3:1 již nestačí cementový tmel na obalení zrn písku a tato zrna se po zatvrdnutí vydrolují z hmoty betonu a beton má nízkou pevnost. Těmito mísícími poměry se rozumí skutečné objemové poměry a ne dávkování malých lopat cementu a velkých lopat písku.

 

Nepřesná lopata


Kdo beton někdy míchal, musel zjistit, že lopata cementu je podstatně lehčí než lopata písku. Toto je dáno různými sypnými objemovými hmotnostmi těchto materiálů. Z důvodu této různosti obou materiálů by dávkování cementu a písku nemělo být objemové, ale hmotnostní podle odborně provedeného návrhu složení betonové směsi. Kompromisem je navážit pro první míchačku cement a písek do kbelíků a dále dodržovat dávky kbelíků na jednu míchačku. Ještě jednodušší je nechat si navrhnout složení betonové směsi na jednu míchačku a na jeden pytel cementu a “od oka” pomocí kbelíků dodávat pouze písek. V tomto případě je alespoň jedna složka betonové směsi dávkována přesně. Dávkování písku lopatami nelze vůbec doporučit, protože každá lopata je jiná a navíc hmotnost jedné lopaty písku je závislá na vlhkosti písku. Na povrchu hromady písku je písek suchý a na lopatě se tvoří nízký kužel. Naopak uvnitř hromady je písek vlhčí a na lopatě se tvoří vyšší kužel. Rozdíl hmotnosti těchto dvou lopat může být až několik kilogramů, což vede u malých míchaček k výrobě naprosto odlišných betonových směsí.

 

Jak se kazí BETON – 1. část - foto, Hyperbydleni.cz

 

Aby se převaloval


Druhým problémem je konzistence betonové směsi, která je dána dávkou vody. Dobrý beton by se měl ve spádové míchačce převalovat, měl by vytvořit kužel při vysypání do stavebního kolečka a neměl by po uložení odlučovat vodu. Ve spádových míchačkách se takovýto beton míchá dosti obtížně a tak mnoho betonů po nesprávném nadávkování cementu a písku dostane druhou ránu v podobě vysoké dávky vody. Řídké betony, které odlučují po uložení vodu jsou po vytvrdnutí prašné, tvoří se v nich trhliny a drolí se. Navíc je takovýto beton po zatvrdnutí velmi nasákavý, což snižuje jeho odolnost proti mrazu. Takovýto beton již většinou spraví jen zmíněná sbíječka, protože jakýkoliv opravný prostředek se od takovéhoto betonu oddělí a porušování konstrukce pokračuje. I v domácích podmínkách by měla být pro výrobu betonu použita alespoň plastifikační přísada, která umožňuje dobrou zpracovatelnost betonu při nižší dávce vody.


text: Martin Kubíček

foto: ZAPA beton, archiv autora
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 27

Diskuze

Jiří Pavlata: To ale není reálná situace v...< Odpovědět

BEN: Dobrý den, to co tady píšete...< Odpovědět

počet příspěvků: 2

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »